مقالات فنی کاربردی

تخته سفید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری, جستجو
فارسی 中文

وسیله‌ای است دارای سطحی بزرگ برای نوشتن. از تخته سفید در مکان‌های آموزشی استفاده می‌شود. برای نوشتن روی تخته سفید از ماژیک‌های مخصوص استفاده می‌کنند.برای پاک کردن نوشته‌ها نیز از وسیله‌ای بنام تخته پاک کن که از یک تکه ابر تشکیل شده است، استفاده می‌شود. با بوجود آمدن تخته سفید امروزه کمتر از تخته سیاه استفاده می‌شود.

تاریخچه [ویرایش]

وایت برد توسط مارتین هیت که در جنگ کره عکاس بود اختراع شد. ایده اینو تخته از نوشتن پیامها بر روی دیوار کناری تلفن گرفته شد. مارتین در هنگام کار با نگاتیوهای فیلم متوجه شد ک با ماژیک می شود روی فیلم نوشت و به راحتی با دستمال خیس پاکش کرد. این انوع روش جزع اولین وایت بردهای اولیه بود. اولین مدل برای وارد کردن نمونه و پرده برداری توسط مارتین ساخته شد که شب قبلش نمونه در اتش سوخت و باعث شد ک اقای مارتین هیت ایده خودش رو به دری-مارک بفروشد ، که از اینجا شد که ایشان وایت برد را به دنیای اموزشی معرفی کردن.

در اوسط سال 1960 میلادی بود که اولین وایت برد ها در بازار پخش شد. ولی این موظوع 40 سال طول کشید که وارد کلاسهای درسی شود و در اویل سال 1990 میلادی بود که گرد و خاک از گچ تخته سیاه بود که باعث الرژی و بیماریهای ریوی مشد کهوارد کلاسهای درسی شد.


اولین وایت برد ها بسیار گران بودن و از جنس ملامین و بهترین جایگزین تخته سیاه بودن ولی اینوع تخته زود لکه دار شده و بعداز مدتی به سختی پاک میشوند. لعاب دادن به سطح ورقهای مغناطیسی یک روش جدید بود که بسیار کمک کرد وایت برد با کیفیت بیشتر و با صرفه کردن تولید و قیمت ان را پاینتر اورد.

در ایران: این موضوع که چه موقع وایت برد به ایران وارد شده هنوز معلوم نیست.


انواع تخته سفید یا تخته وایت برد

ورقهای صمغ با کاغذ ادغام شده که معمولأ روی چوبهای ام دی اف ام دی اف (صنعت چوب) قرار می گیرد و در ابعادهای مختلف و کیفیتهای نامعلوم تولید می شود ،کیفیت و کارایه این نوع معمولآ به شرکت تولید کننده بستگی دارد.

فولاد رنگ شده یا آلومینیوم
نوع فولادی و آلومینیومی انواع بسیار مختلفی دارد. این نوع سطح بسیار لطیف وتمیز هستن که به راهتی تمیز و بروی ان نوشته میشود. در این نوع ورقه فولاد از لایه های مختلفی تشکیل شده است که بسته به نوع تولید ان کیفیت تعیین می شود.

پورسلین لعاب داده شده بر روی فولاد
سرامیک (شیشه) بروی فواد پاشیده مشود . این نوع وایت برد از کیفیت بسیار بالایی بر خوردار هست و معمولأ گارانتی مادام العمر بر خوردار است. از این نوع همیشه در صنعتهای که استفاده بسیار بالا دارد. سطح ضده خش که فقط موادی مثل (الماس) خش دار میشود. جوهر ماژیکها در سطح وارد نمیشود و قابلیت مغناطیسی را داراست. این نوع وایت برد به علت استفاده از مواد با کیفیت و باارزش از قیمت بسیار بالایی برخوردار است.


مزایای استفاده از وایت برد [ویرایش]

  • ماژیک های وایت برد حساس نبوده و مواده خارجی مثل آب که در تخته سیاه باعث پاک شدن میشود نیستند و مواد گچی آلاینده که باعث آسم و آلرژی میشوند نبوده.
  • ویدئو پروژکتور براحتی بر روی وایت برد استفاده شود و این امکان به کاربر داده میشود از ماژیک برای ویرایش یا علامت گذاری استفاده شود.
  • ماژیک وایت برد بسیار راحت در دست قرار میگیرد ،این بسیار کمک خوبی برای معلوان دستی یا کسانی که دچار بیماری در دستان هستنمیشود. همینطور در وایت برد شما انرژی کمتری احتیاج دارین که در تخته سیاه با گچ استفاده می کنید.
  • مثل تخته سیاه ،وایت برد باعث استفاده کمتر از کاغذ میشود.
  • در مغایسه با تخته سیاه وایت برد از ماژیک هایی بارنگهای بسیار بیشتری است، تا نسبط به گچ در تخته سیاه.


[ جمعه بیست و ششم خرداد ۱۳۹۱ ] [ 14:43 ] [ سید محسن رضائی ]

[ ]